ulusoy

slymann
2000 yılında eskişehirden samsun’a gittiyim firmadır servis yada hizmet diye bişiy olmadığı gibi müavindenilen lavuk kırıkkaleden sonra gidip yatmış bırkın büyükleri bebeyi olan bir kadına su verilmemiştir. şoför abillerse konuyla ilgilenmemiş sungurludaki ulusoy dağ dinlenme tesislerinde bizlere yayla çorbasını 2,000,000 tl ye satmışlardır evet sekiz yıl önce böyle bir fiyat ve hizmet rezaleti. bir daha kesinlikle kullanmayacağım otobüs firmasıdır ulusoy...

ingilizce

darkkwayy
kişinin 4.sınıftan başlayarak lise sona kadar her sene gördüğü fakat bu 8 sene sonunda bile kendisinden bihaber olduğu ders..
yabancı dil bilmek gerekli.hatta günümüz koşullarında 2.yabancı dili bile olmalı bir insanın..ancak şu vardır ki -dil bilmemenin komplekslğine kapılarak - iki dili birbirine karıştırmamak gerek...

cuzzam

independence
bir zamanlar toplum dışına itilen kurbanlarıyla korkunç bir hastalık sayılan cüzam, artık tedavi edilebilmektedir. hastalığa eskiden bütün ülkelerde rastlanılırdı. günümüzde ise yalnız nemli, tropikal ve yarı tropikal bölgelerde görülmektedir. yeterli besin almayanlar ya da açlık çekenler ise özellikle tehlikede sayılır. dünyada, 2 - 10 milyon arasında cüzamlı bulunduğu sanılmaktadır. her yıl, yaklaşık 200.000 yeni vakaya rastlanılmaktadır.

belirtiler
cüzam iki biçimde ortaya çıkar ve her ikisinde de belirtiler, iki ya da üç yıl süren uzun bir kuluçka döneminden sonra görülür. tüberküloit cüzam denen türünde dirseğin arkasındaki ulna siniri kalınlaşır ve iltihaplanır; bedende çay lekesine benzer lekeler oluşur. duyum yokluğu nedeniyle farkına varılmayan küçük zedelenmeler ve enfeksiyon daha büyük hasarlara yol açar.

"lepromatöz cüzam" adı verilen öteki türünde ise ilk belirtiler, altındaki iltihap nedeniyle kalınlaşan, kabaran, buruşan, uyuşmuş bölgelerdir. en ağır biçimlerinde bütün deri etkilenir; daha az şiddetli vakalar ise, daha çok yüz ve kulakları etkiler. yüz, "aslan yüzü" görünümü alır. kulaklarda, burunda ve yanaklarda yumuşak derialtı oluşumları gelişir ve genellikle başka bakterilerin bulaşmasıyla, kangrene dönüşen yaralar açılır. ayrıca çevresel sinirler hasar görür; geniş yama biçimli duyarsız bölgeler ve felçler ortaya çıkar. bazen bu durum, bütün kolu ya da bacağı etkiler.

nedenler
cüzamın nedeni, "mycobacterium leprae" adlı bakteridir. bakteri, deri ve sinirleri etkileyerek duyum yitimine, ağır vakalarda ise biçim bozukluğuna yol açar. hastalığa neden olan bakteri, bir kişiden ötekine deri temasıyla ve - büyük bir olasılıkla - burundan çıkan damlacıklarla geçer. böceklerle, sterilize edilmemiş dövme iğneleriyle, derialtına yapılan şırıngalarla da bulaştığı bilinmektedir. bulaşıcı bir hastalık olmasına karşılık, uzun süre yakın temas söz konusu değilse cüzama yakalanma olasılığı azdır. bu yüzden cüzam, çoğunlukla aile içinde etkili olur.

tüberküloit cüzam hastalığın daha hafif bir biçimidir. genellikle etkilenenler, kulak arkasındaki yüz sinirleri ve elin bir bölümüne ait ulna siniridir. yavaşça beliren bir uyuşukluk ve çevresel sinirlerde (omurilikten başlayıp beden yüzeyine yayılan sinirler) duyum yitimiyle ortaya çıkar. dirseğin arkasındaki ulna siniri kalınlaşır ve iltihaplanır; bedende çay lekesine benzer lekeler oluşur. duyum yokluğu nedeniyle farkına varılmayan küçük zedelenmeler ve enfeksiyon daha büyük hasarlara yol açar.

"lepromatöz cüzam" adı verilen öteki türünde ise bakterinin neden olduğu zarar, çok daha ağır ve yaygındır. cüzam, tedavi edilmezse ilerler. duyarsız bölgeler kolayca zarar görür; zedelenmeler fark edilmez, iltihaplanır, bazen kangren olur ve böylece el ve ayak parmakları yitirilir.

sinirlerin iltihaplanması, çevresel kas gruplarının felcine yol açarak, bilek ya da ayakta felç yapar. tedavi edilmeyen hastaların en az yüzde 25’inde yüz biçiminin bozulması ya da ciddi sakatlığa varan biçim bozuklukları görülür.

toplumdan yalıtılma korkusu, hastaların tedavi için zamanında başvurmasına ve cüzamın çevreye yayılmasına yol açar. ancak tedavi görmekte olanların genellikle hastalığı bulaştırmadıklarından, yalıtılmaları gereksizdir.

tedavi
tanıda "lepromin testi" olarak bilinen deri testinden yararlanılır. böylece hastanın direnci ölçülür. direnç yüksekse, tüberküloit cüzamın hafif vakalarında olduğu gibi, bazen kendi kendine ya da birkaç aylık ilaç tedavisiyle geçer. direnç düşükse, ilaç tedavisi yayılmayı sınırlar, ama yineleme eğilimi olduğu için ömür boyu ilaç almak gerekebilir.

tedavi edilmeyen cüzam genellikle yaşamı kısaltmaz; yavaş ilerlediği için zamanla artan sakatlıklara ve biçim bozukluklarına neden olur. bununla birlikte, modern tedaviyle ve erken tanıyla bu üzücü sonuçların önlenebildiğini unutmamak gerekir.

tedavi, bir sülfür bileşiği olan dapson (dds) ile yapılır. dapson haftada iki kez ağızdan alınır. bu tedavi yıllarca, bazen de ömür boyu sürer. hasta, dapsonun yan etkilerine dayanamazsa, sülfakson ve rifampisin gibi başka bileşikler alabilir. genellikle hastalarda ilaca tepki olarak karaciğer iltihabı ya da kansızlık oluştuğundan, bu ilaçlarla birlikte vitamin ve demir hapları verilir.

zarar görmüş sinirlere yeniden duyarlılık kazandırmak olanaklı olmasa da, etkilenmiş kaslar fizik tedavi ile sağlığa kavuşturulabilir. kangrenli bölgeler ameliyatla alınır; yüzün ciddi olarak etkilenmiş bölümlerine plastik cerrahi uygulanabilir.

http://www.netbul.com/superstar/ozeldosyalar/saglik/hastaliklar/deri/index.asp

unknown software exception

independence
sebebi bilinmeyen uygulama hatasi. bilgisayarinizda bu hatayi almi$saniz uzantisindaki 0x008565242 turundeki rakami da bir yere not etmeniz icap eder ki daha sonradan detayli bilgiye ula$abilesiniz. sadece "unknown software exception" hatasini cozmeye cali$irsaniz i$iniz ya$, zira bir milyon ayri sebepten oturu bu hatayi almi$ olabilirsiniz.

bilgi sözlük

hmmmmmtmmcnm
benim için güne başladığım yer burası. yöneticilerin talepleri ciddiye alıp mobili geliştirmesi en büyük etken. başka platformlara ihtiyaç durmayıp güne burda başlıyorum, vakit buldukça burdayım. sanalda verdiğim en doğru kararlardan birincisi facebookdan kurtulmak ikincisi de ekşi den buraya geçmek oldu.

siyah

darklord
uğur özakıncı`nın hiçliğin ve mülkiyetsizliğin öyküleri olarak adlandırdığı bir öykü kitabı. birinci ipucu, birinci kapi, birinci nefes, ikinci renk, ucuncu oda, ucuncu sayfa, dorduncu anahtar, besinci olum, altinci pencere, birinci siir, yedinci korku, sekizinci kilit, ikinci siir, dokuzuncu esik, onuncu sarki, on birinci gece, on ikinci hikaye, on ucuncu yol, on dorduncu ruya, ucuncu ipucu isimli 20 ayrı öykü bulunan ve "hiç kimseye" diye başlayan kitap. "hic" "yok"tan iyidir ve "her yeni gunun bir oncekini cope postaladigi bu teknoloji ve uygar dunyada, sadece sozcuklerin henuz soylenmemis ve kadinlarin henuz orospulasmamis olanlarini aradim. her ikisini de henuz bulamamis olmam, belki yeteri kadar aramadigimdan, belki de hicbirini henuz hak etmedigimdendi." kitabın bazı bölümlerinden örnekler. aslında bir ipucu kitabıdır okunmalıdır..

sadabad kasrı

kuresel koylu
istanbul’da kağıthane deresi kenarında iii. ahmed devrinde yaptırılmış kasır.
lale devri’nde yapılmış bir eserdir.

kasır iki katlıydı, ikinci katında büyük divanhaneler, padişaha ait hasoda, harem daireleri, mermer çeşmeli ve tavanları nakışlı odalar vardı. iii. selim devrinde (1803) onarıldı. abdülaziz döneminde de yeni ekler yapıldı. günümüzde mevcut değildir.

m ali erbil in son rezilligi

salavin
mehmet ali erbil, atv’de 9.7.2006 akşamı canlı yayınlanan ’’ya şundadır, ye bundadır’’ programında, programa sürekli olarak katılanlardan birinin pantolonunu aşağı indirerek son rezilliğini yaptı. vatana millete ve bu tür programları izleyerek yayınlarını devam ettirmesini sağlayan tüm izleyicilere hayırlı olsun.

never ending nightmare

orqn
kendini dinleten şarkıdır. hiç o ruh halinde olmasanız bile sırf şarkıya duyduğunuz saygıdan dolayı oturup dinliyorsunuz.

-
i need you here with me
even though i closed all the doors
-

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol