gillette

daha kac bicakli tiras bicagi uretecegini merak ettigim amerikan firmasi.perakende devi prector gamble’in bir markasidir.
gillette şirketi 1902 yılında güvenli jilet satmaya başladığında yüzlerce erkek satın aldı...sonra da bu jiletlerin sakallarını kesmediğini söyleyerek onları çöpe attılar..gillette yetkilileri,mutsuz müşterilerin tıraş olmadan önce jiletin sarıldığı kağıdı çıkarmadıklarını fark ettiler..
tuhaf..halbuki yenilecek bi sey olsaydı ilk iş kabını sökmek olurdu.
"devrim yaratan teknoloji" mottosuyla vitrin camı çerçevelenmiş bir süpermarkette (ki kendisine avm diyor!) "yaratan" kısmı bir bantla sansürlenmişti. market sahibi arkadaş inançlarına aykırı bulmuş... yanında çalıştırdğı elemana asgari ücretin de altında maaş verip, mesaisiz köle gibi, sigortasız çalıştırması hiiiç inancıyla çakışmaz sanki...

adını duyunca arkasından iyi görünmektir demekten kendimi alamadığım traş malzemeleri üreten marka.


1895 yılında traş bıçağını icat eden firma.şu anda varlığını procter & gamble bünyesinde sürdürüyor.daha doğrusu artık bu firma tarih oldu.
jilet yani tıraş bıçağı bu markanın isminden gelmektedir. argeye en çok yatırım yapan tıraş bıçağı şirketi. en büyük rakibi ise wilkinson'dır.