confessions

galahad

- Yazar -

  1. toplam entry 916
  2. takipçi 5
  3. puan 19775

fifa 23

galahad
Fifa 22'nin biraz daha yavaşlatılmış hali. Başka da bir değişikliği yok. Yine berbat, futbolla alakası olmayan, tuşa zamanında basma oyunu haline gelmiş.

Her sene nerede o eski fifalar diye hayıflanıyoruz, değişek hiçbir şey yok.

Edit: 30 eylül 2022 tarihinde ps4, ps5, nintendo switch, stadia, xbox one, xbox series x ve pc platformlarına çıkıyor.

house of the dragon

galahad
Dördüncü bölümüyle iyice beni mızmızlandırmaya başladılar. Yiyişme sahnelerinin bokunu çıkartmaya gerrk var mıydı merak ediyorum. Dizi ilk 2 bölümle çok sağlam başladı da son 2 bölümüyle beni biraz huysuzlandırdı. Umarım beşinci bölüm başlangıç kalitesine döner.

blade runner 2099

galahad
Amazon tarafından yayınlanacağı duyurulan Blade runner serisinin devamı niteliğindeki yeni blade runner dizisidir. Haber henüz taze ama resmi ağızdan açıklandı. Heralde çıkmasına en iyi ihtimalle 2 sene daha vardır.

Yapımcı yine Ridley Scott. O yüzden beklentimde bir sarsılma yok. İkinci filmin atmosferini aynı şekilde devam ettirirseler, muazzam iş çıkar. Senaryoyu çok da önemsemiyorum.

house of the dragon

galahad
dizi harika gidiyor. kimsenin ağır eleştirisine kulak asmıyorum. ben izlerken game of thrones havasını alıyorum. dizinin kendisi de aynı evrende geçen bir yapım olduğunu güzel vurguluyor.

Her şey iyi, güzel ama üçüncü bölümdeki okçu sahnesini neden yaptınız be kardeşim ? anlam verememek bir yana, sinirlerimi bozdu. uhud savaşında tepeyi terk eden okçular bile bu sahnede daha başarılı olurmuş.

the lord of the rings the rings of power

galahad
Amazon'un yıllardır beklenen lotr dizisi, bugün amazon prime video platformunda yayınlanmaya başladı. İlk 2 bölümü direkt olarak sürmüşler.

Sıfır beklentiyle ilk bölümü izledim ve beğenmedim. Dizide neden her sahne aşırı parlak ve renk paleti olabildiğince pastel yapılmış merak ediyorum. Elflerin olduğu sahnelerde canlı renk tercihlerini anlıyorum ama geriye kalan sahnelerde neden böyle ?

Ben kitapları falan okumadım ama orta dünya bu kadarda canlı, rengarenk bir yer değildir diye düşünüyorum.

Hikayesinde bir şey yok, normal ve tahmin edilir şekilde ilerliyor. Baya yüzeysel gidiyor. Bu konuda beklentiye girmek zaten saçma olur da beni en çok hayal kırıklığına uğratan yazının başında söylediğim, renk paleti tercihi.

house of the dragon

galahad
Game of thrones yan projelerinden biri. Geçen hafta yine hbo tarafından yayınlanmaya başladı.

Dizi, targaryen hanedanlığına odaklanıyor. Game of thrones bildiğimiz üzere targaryenlerin tarihindeki detaya inmemişti. Doğruca iktidarı kaybettikleri zamandan başlatıyordu.

Bu dizide adından da anlaşılacağı üzere targaryen ırkının geçmişine gidiliyor. Yani orijinal game of thrones öncesine.

Ben ilk bölümü izledim. Normalde game of thrones izkerken nasıl bir hava alıyorsanız, bu dizide de ondan aşağı kalır yanı yok. Ben zaten burada geçen kurgusal evreni çok sevdiğim için senaryo şöyleymiş, şu karakter zenciymiş falan hiç takılmıyorum. Adamların çekim kalitesi, oluşturdukları evren ve dizinin kendine has havası hoşuma gidiyor. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama game of thrones ve bu projenin diğer dizilerden ayrılan yanı var. Büyüsü mü desem, atmosferi mi desem bilmiyorum ama kesinlikle farklı ruhu olduğuna eminim.

mevzular açık mikrofon

galahad
Ümit özdağ ile olanı beğendim, akıcı devam etti. Fakat hdp'li vekilin konuk olduğı program için aynısını söylemek zor. Hem taraflı seyircinin çomar davranışları hem de vekilin anlatım tarzı hoşuma gitmedi.

Ama yine de ülkenin arzu ettiği bir program. En kötüsü de gelsin, konuşsun tabi. Başka işle uğraşırken arkada dinleriz.

Bu haftaki konuk muharrem ince. Babala tv youtube kanalında kısa bir teaser paylaşılmış.

killzone shadow fall

galahad
12 ağustos 2022 tarihinde, online sunucuları sonsuza kadar sessizliğe gömülecek oyundur...

İlla sevmem şart değil, şayet oyunu en az bir kere bile oynamışsam; sunucularının kapanacağı haberi her zaman beni üzer. En sevmediğim oyunlarda bile sunucuların kapanma haberi bende bir burukluk yaratır. Bu oyunda da öyle oldu.

Zaten killzone serisini öldürmüşlerdi. Son toprağı da atmış oldular.

27 temmuz 2022 fenerbahçe dinamo kiev maçı

galahad
Dinamo kiev, maçı kontrol altında tutmayı iyi biliyor. Es kaza fenerbahçe penaltıyı gole çevirmiş olsaydı bile tekrar öne geçerlerdi.

Fazla izleyemedim maçı ama bizim ülkeden bir takımın karşısına, en ufak sistem takımı gelince komple etkisiz kalıyoruz. Adamların tekniği taktiği belli. Ona göre oynuyor.
Bizimkiler de buna karşılığı her zaman olduğu gibi bireysel yeteneklerle vermeye çalışıyor. Çoğu zaman başarısız oluyorlar tabi.

tom clancy's rainbow six siege

galahad
Birkaç senelik r6 maceramı bugün bitirdim. Artık oynamayacağım. Oyun öyle oynanmaz hale falan gelmedi, gayet stabil ve oyuncusu bol ama yeni eklenen operatörlerin inatla ucube tipler olması rahatsız edici. Gittikçe gerçekçi havadan daha fazla uzaklaşıyorlar. O çizgiyi geçeli çok oldu ama bokunu çıkartmanın da ötesi geçtiler.

Bir diğer sorun da oyunun aim odaklı hale gelmesi. Bunu genele yaymak doğru olmaz elbette, yüksek ihtimalle yüksek liglerdeki oyuncular taktiksel oynamaya devam ediyordur ama gold rank veya bir üstü için konuşursak, çoğu zaman taktikten uzak, bireysel aim becerilerinin sergilendiği maçlar oluyor. Bu da benim sevmediğim bir mevzu. Oyunun, kendi amacının dışına çıkması durumu.

Belki ben kötü oyuncu olabilirim ama oyunun her yeni gelen sezonla, operatörle ve ubisoft'un oyunu düzenleme adına yaptığı nerflemelerle oyun gittikçe taktiksel olmaktan uzaklaşıyor. Ben böyle görüyorum. Bana katılmayanlar da olabilir.

the boys

galahad
3. Sezonu önceki sezonlardan da iyi olacakmış ama final bölümüyle o şansı kaçırmış. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım.

3. Sezonu aslında mükemmel bir 6. Bölüme sahip. Net olarak dizinin en iyi bölümü. Hatta bu bölümde gerçekleşen bir fight var ki; onca marvel, dc filmlerini izlerken böylesine keyif almamıştım. O kadar iyiydi.

Lakin günün sonunda 3. sezonu 6. Bölümüyle değil, final bölümüyle hatırlayacağımız için yine de kurtarmıyor.

1917

galahad
2019 yılında vizyona girmiş savaş filmidir.

Yorum:
Tek kelimeyle mükemmel iş yapmışlar. Beklentimin çok ötesinde bir film oldu. Şaşırtmasına inanılmaz sevindim. En başta sürükleyiciliği, Tek çekim sahneleri, kamera kullanımı, gerçekçeğe yakınlığı, atmosferi, doğallığı... saymakla bitmeyen olumlu yanları var. Çok az yerde tempo düşüyor ama hemen toparlıyor.

Savaş filmlerini seven birisi zaten şimdiye kadar bu filmi havada kapmıştır ama benim gibilerin de kesinlikle beğeneceği bir film. Elbette er ryan'ı kurtarmak kadar iyi değil ama onun bir tık altı diyebiliriz.

İzleyeceklere tavsiye, kesinlikle iyi bir ses sistemiyle deneyim edin. Kaliteli seslerle film su gibi akıyor. Ben bilmediğim için kötü bir kulaklıkla izledim. Yine de çok büyük keyif aldım.

Helalinden bir 9/10.

disney

galahad
Disney plus, içinde bulunduğumuz haziran ayında türkiye'de erişime açılıyor. Tam tarihi 14 haziran. Aylık üyeliği hemen hemen netflix ile aynı. Gelsin bir deneyelim, sonra yorumu yaparız.

illüzyon

galahad
Sanat alanında epey yaygın biçimde kullanılır. Romantizm ve realizm'de sıkça görülür.

Romantikler, sahneledikleri tiyatro oyunlarında seyirciyle bir çeşit acıma esteteği oluştururdu. Klasizm'in öne sürdüğü kuralcı ve sağduyulu biçime karşılık olarak, oyunlarda duyguların, acımanın daha belirgin şekilde görülmesini doğru buldular. Bunu yapma sebepleri toplumdaki ekonomik, siyasi problemleri farklı şekilde gösterip, seyircide acıma oluşturmak, seyirciyle acıyı paylaşmak. Eğer seyirci duygulanırsa, oyun da amacını yerini getirmiş olur. İşte buna yanılsama(illüzyon) diyoruz.

the very pulse of the machine

galahad
love death robots 3. Sezon 3. Bölümü.

Ayrıca başlığının açılması gerektiğini düşündüm. Bölüm, jüpiter'in uydusu olan io'da araştırma yapan ekibin başından geçen konuyu anlatıyor. Başlangıçta basitmiş gibi görünse de ilerleyen dakikalarında görsel şölen eşliğinde bazı felsefi soruları yineliyor. Yaşam ve ölümün anlamı nedir ? Hakikat sorusuna bir anlam çabası...

Gerçekten muazzam etkileyici bölümdü. Şahsen aşırı derece etkilendim. İzledikten sonra yüreğime sanki bir şey oturdu.

stray

galahad
19 temmuz'da çıkış yapacak olan mükemmel annapurna games oyunu. Neon ışıklarla kaplı bir şehir, robotların hüküm sürdüğü düzen... ve kahramanımız ise tatlılar tatlısı bir kedi.
Evet, yolunu kaybetmiş bir kedi olarak oynayacağız. Muhtemelen yürüme simülayosyunundan ibaret olacaktır ama konsept aşırı derece ilgi çekici ve tatlı.

Bu arada bir güzel haber daha, 19 temmuz'da yani çıkış gününde playstation plus premium ve extra kullanıcıları oyuna ilk günden ücretsiz erişebilecek. Ps5 ve ps4 için durum böyle. Ayrıca pc için de çıkacak.

Geriye sadece beklemek kaldı.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol