confessions

galahad

- Yazar -

  1. toplam entry 878
  2. takipçi 5
  3. puan 18803

klasisizm

galahad
Avrupa tiyatrosunda klasik akımın hüküm sürdüğü zamanlardır.

Bu akım önce fransa'da ortaya çıkar ve oradan ingiltere'ye geçmiştir. Fransa'da dinsel savaşların olduğu zamanlarda kilise ve kral arasında bir otorite birliği sağlandı. Böylece tiyatro, sarayın gözetimi altına girmiştir. Buna göre tiyatro, artık saray ve çevresine hizmet eden bir araç haline gelmiştir diyebiliriz. Çünkü önceden sadece kilisenin elinde bulundurduğu bir güç vardı. Artık dinsel olan, sarayda da sergilenip oynanıyor hale gelmiştir.

Ancak orta sınıf, sanata boş ve kinci bir tavır takındı. Gereksiz, zaman kaybı olarak gördü. Bunun da etkisiyle tam olarak sarayın etkisi altında olan bir tiyatro olmuştur. Yani tümüyle sarayın, aristokrasinin sanatıdır demek doğru olur. Oyunlarda soylu yaşamına dair kesitler ve incelikler ön plana çıkar.

Klasik akım tiyatroda çağın din ve ahlak yapısına ayrıca dikkat etmişlerdir. Saray ve kilisenin güç birliği kurması ve bu iki gücün kendi temel ilkelerini, sanat değerleriyle uzlaştırmak istemesidir.

17.yüzyılda sarayın tiyatroya harcayacağj bol miktarda parası vardı. O dönemde yaşanan devrimler, fransa ve ingiltere gibi ülkeri ekonomik olarak güçlü hale getirdi. Hal böyle olunca tiyatro sanatına aktarılabilecek kaynak da artmıştır.

Bu dönemin tiyatrosunun bir başka önemli özelliği de yasal düzeni koruyup, düzenin kendisini savunmasıdır. Yani eğitme, yarar ve disiplin etme görevi üstlenmiştir.

Klasik dönemin başlıca en önemli özelliklerinden biri de içinde bulunduğu felsefenin, akılcılık olması. Yani insan aklının gücüne inanılır. Her şeyin ölçütü, insanın kendi aklıdır. Doğal olarak bu anlayış, bilim gibi konuların gelişimine doğrudan etki sağlamıştır. Aynı zamanda bilimsel gelişmeler, felsefeyi de etkilemiştir.

Akımın biçimsel özelliği, aristoteles'in biçim kurallarından taviz vermemesidir. Ahlak duygusunu geliştirmek asıl hedeftir.


Dönemin başlıca unutulmaması gereken kuralları ve özellikleri şunlardır;

- sanat, görünen malzemeden görünmeyeni ortaya çıkarıyor. Yani din ve aklın birleştirilmesi.

- ahlak açısından kesinlikle eğitici olmak zorundadır.
- yalınlık içinden inceliğe önem vermelidir. Sarayın incelik ve zarafetini aklımıza getirebiliriz.
- yer, zaman ve eylem arasında tutarlılık olmalı. Yani inandırıcı olmalıdır.
- oyunlar beş perdede oynanmalı.
- 3 oyun kişisinden fazlası olmamalı.
- kanlı olayların sahnede gösterilmesi yasaktır.
- tragedya ve komedya aynı anda oynanamazlar.
- oyunlarda merak konusu olmalı.
- ahlak açısından eğici olmalı yani iyiyi ödüllendirdiği gibi kötüyü de cezalandırmalıdır.
- kesinlikle ama kesinlikle tiyatro, mutlak adalet sağlamalıdır.
- dil şiiirsel, anlatımı ise inceliklidir.

Bu kurallara uymak zorunludur.

Ancak 18. Yüzyılda bazı şeyler değişir ve klasik akımın mutlak akılcı yönüne karşılık, duygusallık ön plana koyulur. Romantizm doğuşu birden bire olmamıştır. İki akım arasında bir geçiş süreci yaşanmıştır. Neyse bunu romantizm başlığı altında yazmak icap eder.

spider-man no way home

galahad
Avengers end game sonrasında bu tarz filmlerden soğudum. Koca koca aktörlerin, komik kıyafetlerin içinde yine komik olmaya çalışması, bana garip gelmeye başladı.

Zaten hayatın anlamını sorgulatan filmler değiller, böyle iddiaları da yok ama ben soğudum arkadaş. Ne yapayım... çizgi romanlar hayatıma daha çok girdi, heralde bir sebebi bundandır. Neyse...

Bu film için de farklı şeyler düşünmüyorum. Yüksek ihtimalle torrent bile izlemem. Yorumlarına güvendiğim arkadaşlarım ve birkaç tane film eleştirmeni de filmin, bütün halinde değil de bazı bölümlerinde çok iyi olduğunu ama geriye kalan noktalarında zayıf kaldığını söyledi.
Ne kadar haklıdırlar bilemem. Ama disney sonra mcu filmlerinden pek bir cacık olmayacağını heralde herkes anlamıştır diye düşünüyorum.

Ben bu filmi izlersem, o çemkirdiğim end game filmini bile mumla ararım gibime geliyor. Artık, Birazcık çocuklara yönelik ve komik kostümler, komik şakalar eklenince ben o filmden tamamen kopuyorum.

2022 asgari ücret

galahad
Ohhhh yarasın, afiyet bal şeker olsun. Yalnız bu millete fazla bile yapmışlar. Bence yalnızca 100 lira yükselseydi de şu an akp seçmeninin karşıladığı tepki farklı olmazdı. Buna da şükür derlerdi. Olmayanlar da var derlerdi.

Ha 4.200 ha 2.900... akp'li için böyle şeylerin önemi olabilir mi?

En azından liderimiz müslüman diyerek, yaşadığı barınağa geri dönerlerdi.

friedrich nietzsche

galahad
modern felsefenin ortaya koyduğu düşünceyi çok sert şekilde eleştirmiştir ve bunda bence haklıdır da...

batıda önce stoacılığın, sonrasında hristiyanlığın ve devamında da modern düşünceye geçişin olduğunu biliyoruz.
hristiyanlık, kurtuluş olarak bizlere, tanrının mutlak iyi olduğunu söyler. yani tanrı ne yaparsa yapsın onun iyiliğinden şüphe duymayacağım, aklımı geri plana itip, tanrıyı kendisi olduğu için seveceğim... eğer bunları yaparsam, diğer dünyada sevdiklerimle tekrardan birlikte olma vaadi vardır.

sonra ne oldu, modernler geldi ve dedi ki; kardeşim bu tanrı falan boş işler bunlar. biz etrafımızı, nereden geldiğimizi, neden buradayız sorusunu anlamlandırmak için tanrıyı falan merkeze almayacağız. biz, aklımızı kullanacağız derler. artık insanın aklı, bilginin kaynağı olacaktır. biz bu sistemi kendi aklımızı kullanarak bulacağız.

dolayısıyla ortaya, insanı merkez alan bir düşünce çıkar. buna da hümanizm diyoruz. kısacası tamamen insan ve aklını ön plana çıkartan dönemdir. aydınlanma falan fıstık da bu zamandadır.

modernlerin kurtuluş formülü de şöyledir; modernler bizlere bir tanrı tarafından uyumlu ve sistemli düzenin olmadığını söylüyor. bunun yerine modern dinler koyuyor.

bilim, komünizm ve vatanseverlik...

Vatansever öldün ama vatan için öldün. Yani bu, uğruna ölünecek bir ideal. İster bilim olur ister vatan olsun. öldün ama bilim uğruna bir amaç için öldün...

Herkesin eşit olduğu, üretim güçlerinin ortak olduğu Komünizmde ölmek, ebediyete kavuşmak anlamına gelir. Bunları ortaya sunarak, ölüme bir anlam sunmaya çalışmaktadırlar. ayrıca bu kurtuluş, dünyaya aşkındır. yani ölüme getirilen anlam, bu dünyanın ötesindedir.

olayın özü, hristiyanlığın tanrısını yok saymasına rağmen, bunların yerine kendi dinlerini getirdiler.

işte Nietzchze'ye göre de bunların hepsi putlardır. Kurtuluşu, dünyanın dışında aramak... kendi hayatımızdan vazgeçmemizi söyleyen her ideal: birer puttan ibarettir.

böylece Nietzchze, modernleri kendi silahıyla vurmuştur. hiç bir ülkü, kendi hayatımızdan değerli değildir ve eğer onun için hayatımızdan vazgeçiyorsak, örnek olarak aşk için, vatan için, bilim için... orada bir nihilzm var demektir.
Nietzchze, diyor ki;
Sonsuza kadar tekrar olmasını isteyeceğin şekilde yaşa. Eğer hayat sonlu, yaşam sonlu ise tekrar tekrar yaşamayı isteyeceğin şekilde yaşa. Ancak bu sana ebediyeti verir.

Yaşama evet demenin yolu, öyle bir yaşayacaksın ki bir daha şansın olsa tekrar yaşamak isteyeceksin.

Bu kurtuluş içkindir. yani dünya dışında bir vaatte bulunmaz.

2022 asgari ücret

galahad
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki işçi sınıfı muazzam şekilde köle olarak görülüyor. Buna denk olarak da yukarıdakilerin inanılmaz biçimde "hepsi benim olsun" kafasıyla hareket etmesi, ortada büyük bir sınıfsal açıklık doğuruyor.

Ya adam sana 100 liranın hesabını yapıyor. Hani öylesine aç ki onu da sana vermemek için elinden geleni ardına koymuyor. Bizim salak, gerizekalı halk da çıksın; işte efendim buna da şükür desin.

Şükret kardeşim aynen. Sabah akşam şükür pompalamasyonu içindesin zaten, şükret. Onlar da bir güzel hayatını yaşasın. Sen git, lüks arabalara binenleri savun.

Sadece bizde değil elbette, dünyada sistem böyledir ama bizim milletimiz daha bir andaval. Kişi olamamış, kendi aklını kullanmayı bilmeyen, lidere ihtiyaç duyan, ideolojisi olan her adam sömürülmeyi hak eder. Bunun ötesi berisi yok. Sen kendini bu yiyicilerin eline bırakıp, sonra da yahu kardeşim asgari ücret yetmiyor demeye hakkın yok.

Seni, öpecekler.

la casa de papel

galahad
5. Sezonun son 5 bölümü de çıktı ve final yaptı. Ben de tek oturuşta izleyip, bitirdim.

Son 5 bölüm bence baya sağlam olmuş. Duygusal, ağlak sahneler de olmasa daha da iyi olurmuş ama bu haliyle de bence iyi bitirdiler. Bundan sonra duyduğuma göre berlin karakterinin solo dizisi olacak diyorlar, benim sevdiğim bir karakter değildi, olursa izler miyim emin değilim.

güzellik

galahad
Klasik yunan'da güzellik, nesnenin bir özelliğiylken, modern düşünceyle beraber bu durum nesneden çıkıp, öznel duruma gelmiştir.

Yani bir sanat yapıtına güzel diyebilmem için bende özel bir hoşlantı oluşturması yeterlidir. Klasik dönemdeki gibi illaki doğru oran ve uyum içerisinde yapılması gerekmiyor. Aslında modern düşüncedeki karşılığı çok kolay,
"bana güzel gelmeli" şeklindedir.

Modern dönemde Artık insanın kendi aklı ve düşüncelerinin öne çıkması, güzellik anlayışını da kökten değiştirmiştir.

the invisible man

galahad
2020 yapımı korku/gerilim filmi.

Dün büyük beklentiyle filmi izledim ama baya hayal kırıklığına uğradım. Film, en başında neler olacağını çok bariz belli ediyor. Haliyle ortada bir bilinmezlik, merak duygusu kalmıyor. Tamam film sadece gerilim, korku üzerine kurulu değil ama beni hiç açmadı. Çoğu yeri hızlandırıp izledim.

marianne

galahad
Dün kuzenle ilk bölümüne bir giriş yapalım dedik. Beklediğimden çok daha iyi çıktı. Zaten puanları da yüksekti, onu bilerek başladım ama korku atmosferini bu kadar da iyi yakalayacaklarını düşünmedim. İşemeli sıçmalı olaylar biraz fazla. Kimine göre mide bulandırabilir. Lakin dizide, en azından ilk bölümde boşuna oluşan hiçbir aksiyon göremedim. Gayet tatmin ediciydi.

narcos mexico

galahad
3. Sezonu bitirdim. Önceki sezonların aksine bu defa başarılı bulamadım. Olaylar çok yavaş ilerliyor. Hadi bunu kabul ettik de yandan hikayesi akan karakterler hiç iyi değildi. Vallahi o kadın ve polisin sahneleri gelince x2 hıza aldım.

Son 2 bölüm haricinde de dizinin kendi kalitesinin altında bir sezon oldu. Yani, final sezonundan daha çok şey beklerdim. Üzücü oldu.

17 kasım 2021 düzce depremi

galahad
Düzce'de yaşayan biri olarak, yürürken yakalandığım deprem. Dolayısıyla depremi hissetmedim bile. Ancak annemler çok korktular. Depremin zamanlaması da 12 Kasım 1999 depremine yakın olunca, ister istemez korku olmuştur.

12 Kasım 1999 düzce depreminde henüz 3 yaşındaydım. Benim bir şeyler hatırlama şansım yok ama bu şehirde yaşayan 99 depremlerini gören herkes en ufak depremde aşırı derece korkuyor. İşin komik kısmı da hâlâ bu depremlerden kalan binaların olması... umarım daha büyük bir felaket olmaz. Hepimize geçmiş olsun.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol