red faction

2001 yılında çıkmış fps shooter oyunudur. Ps2 yıllarımda elimdeki orijinal üç beş oyundan biri de bu oyundu... tabi ister istemez mazisi var. Zaten o zamanlarda da çok seviyordum, ps4 için ps2 klasikleri adı altında satışa sunulduğunu görünce direkt aldım. Sadece çözünürlüğe biraz dokunmuşlar, onun dışında aynı bildiğiniz ps2 oyunu.

Bugün başlayıp oyunun yarısına geldim sanırım. Eskiden oynadığımda, şu an olduğum yere gelebilmek için aylarca uğraşmıştık... eskiden oyunların zorluğunun yanında kontroller ve pek rahat olmayan dualshocklar da işi zorlaştırıyormuş... bunu yeni görmüş oldum

Oyun, geleceği konu ediniyor . Mars'ta bulunan bir maden şirketine karşı başlatılan ayaklanmaya katılıyoruz. Oyun genel olarak bu kafada gidiyor.

Aslında çok başarılı bir oyun olduğu söylenemez. Zamanına göre tek avantajı, inanılmaz derecede iyi fizik motoruna sahip olmasıydı. Oyunda neredeyse görebildiğiniz her şeyi yıkarak devam edebiliyorsunuz. Zaten bu dinamik, yıllar geçtikçe seride çıkan yeni oyunların değişmezi oldu -yetmedi, red faction denildiğinde insanların aklına sadece yıkılan, patlayan çevre geldi. Ama serinin fişi yanılmıyorsam 2011'den beri çekilmiş durumda.

Uzun lafın kısası, şöyle bir maziyi canlandırayım diye aldığım oyundur. Ama tavsiyem, eskiden sevdiğiniz oyunlar, eskide kalsın. Bu oyunları, eski haliyle günümüzde oynamak ızdırap oluyor.