ırkçı değilim manyaklıkları

redleader
amerika'da mayıs ayında başlayan Black Lives Matter protestoları çerçevesinde, çoğunlukla tüzel kişilerin yaptığı manyaklıklardır. "en az ırkçı benimmm!!1!1bir" diye yapılmış bir kaç örnek:
- twitter, kodlarında bulunan "master" ve "slave" terminolojisini değiştiriyor, ki programcılar arasında sınıf ayrımını teşvik etmesin.
- 14 yıllık müzik grubu Lady Antabellum adını değiştirerek Lady A yaptı. sebebi, Antabellum tipi evlerin eskiden köle sahipleri tarafından da kullanılıyor olmasıymış. daha komiği, bu ismin zaten başka bir sanatçı tarafından kullanılıyor olması; hem de siyahi bir sanatçı tarafından.

bu arada, ne oldu masum bir insanı öldüren polislere? 3 tanesi tutuklu yargılanıyor, biri salıverilmiş. 2 hafta önce polislik yetkilerine inceleme başlatılmış, geçtiğimiz hafta ise FBI da kendi incelemesini.

sosyal medyada birini öldürdüğün video dolaşıyor, milyonlarca kişi tarafından izleniyor; ama 1.5 aydır hala yargı süreci sonuçlanmamış. vardır bir hikmeti.
redleader
protestolarda en önemli iletişim kaynaklarından bir tanesi sosyal medyalar. bunu kendi ülkemizde gezi'de gördük, dünyada da pek çok örneği var.

2 haziran salı günü bütün sosyal medyayı "kararttılar" ve herkes siyah bir fotoğraf paylaştı. insanlar gönüllü olarak kendilerini sansürledi ve bilgi paylaşımını piç etti.

ama bunu yapanlar ırkçı değil artık, di mi? ebet.


bunun nasıl göründüğü, 30. saniyeden itibaren:


bu da aynı medya çukurunun diğer tarafının "yapmayın böyle" haberleri:
https://www.vox.com/2020/6/3/21278165/george-floyd-protests-social-media-blackouttuesday-lace-watkins-on-race-interview

yiyin birbirinizi, ama bizi yemeyin artık yeter.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol