into the night

Bilgi Sözlük Android Uygulamasını İndirmek için lütfen tıklayınız.
Bir kaç gün önce netflix'te yayınlanmış gerilim ve kıyamet sonrası hayatta kalma dizisidir. Dram da var diyorlar ama biz görmedik öyle bişe. Neyse...

Peşinen, bu diziye bayıldım ve hayran kaldım. Zaten gerilim demişsiniz, Ailecek severek izliyoruz.

Dizi hakkında bir kaç şey söyleyeceğim ama sürpriz bozan olması ihtimaline karşılık, olabildiğince yüzeysel konuşacağım.
( Büyük ihtimal yüzeysel geçmeyi beceremeyeceğim ama siz yine de temkinli olun )

Benim diziye hayran kalma sebeplerimden birisi, mevzunun yolcu uçağında geçmesi. Çünkü yüksekten ve uçak seyahetinden korkan bir insan evladıyım. Böyle bir fobiyi, dizide kıyamet sonrası temasına uygun şekilde yaptıkları için de ekstradan titreyerek izledim. Belki bu tarZ, yani havada geçen başka yapımlar da var ama dizide hem uçağın psikolojisi hem de işlenen farklı kıyamet teması inanılmaz şekilde gerilim ve sürükleyicilik katmayı başarmış.

Toplam 6 bölümden oluşuyor ve bölümler 35-40 dakika arası değişiyor. Bu gece tek oturuşta bitirdim. Muhtemelen siz de tek oturuşta bitirmek isteyeceksiniz. Mantık hatası arama derdi olanlardan değilseniz tabi...

Bir de dizide türk oyuncu, mehmet kurtuluş var. Bence en iyi oyunculuğu sergileyen de kendisi oldu. Dizide yine türk kimliğiyle rolünü oynadı. bazı sahnelerde oynadığı karakterle göğsümüzü de kabarttı. Tabi ortada bir kurgu var ama bu defa bizi, yerin dibine sokmadılar gibi... ben öyle gördüm.

Çöplüğe dönmüş netflix orijinal yapımları arasında fersah gibi parlayan bir dizi oldu. İkinci sezon lafını umarım duymayız ama dizi aşırı fenomen olacak gibi de duruyor. Gerçi böyle gerilim tarzı yapımlar pek patlama yaptığını görmedim ama yine de sürü psikolojisiyle izlenme rekoruna gidebilir. Bak mesela (bkz:the stranger) için de patlama yapabilir demiştim, tam olarak demesem de ona yakın bişeler yazmıştım. Peki ne oldu ? Dizi unutuldu gitti. Benim lafıma da güvenmemek lazım.

Ama dizi sürükleyici. İzleyin efendim. Pişman olmazsınız bence.
Galahad'ın entrysi üzerine başladım diziye, ilk bölüm daha üçüncü dakikadan bağladı kendisine. Son derece başarılı bir yapım. İlk bölüm 40 dakikaydı, hap misali gitti.

İzleyin, eminim memnun kalacaksınız.
dizi gercekten guzel ama 5. bolumde kimi hatalar farkettim, spoiler butonuna konduruvereyim ben onlari.

oncelikle pilot kafayi yedigi icin kizimiz indirecek ucagi. 220 knottan 180 knot a dusuyor tamam ama o hizla inis yapiyor. yavas yapsin. 180 knotla birak inis yapmayi piste teker koyamazsin, hayirdir sana? o boyutta bir ucakla en babayigit 130 bilemedin 120 knot hizla piste teker koyabilirsin.

yuksekligini, cografyasini bilmedigin bir piste oyle palas pandiras inis yapamazsin. cevredeki daglar tepeler ne yukseklikte, pist kac bin feette, pistin uzunlugu ne, karsidan gelen ruzgar hizi nedir, disaridaki basinc nedir, bunlari bilmeksizin herhangi bir yere inmen ancak peri masallarinda olur.

pistin ils bilgilerini almadin, ils olmaksizin alcalma da yapamazsin inis de yapamazsin oyle bir ucakla. ayrica kizimiz diyor ki "inis belki ama kalkis cok daha zor, onu imkansiz yapamam". oysa asil zor olan inistir, kalkis ve havada gecen surede hicbir cacik yoktur. en onemli ve en ustalik gerektiren sey inistir. kalkista taxi yaparsin, 120 knot a ulastin mi burnu havaya dogru biraz dikersin, 130 / knotta da kalkis hizina ulasirsin. flap acarsin bir yere kadar, bin feete kadar 250 knot u gecmezsin, 10 bin feetten sonra isiklarini kapatir istedigin rotaya yahut hiza ulasirsin. speedi kendin set edersin, gerisini zaten otomatik pilot halleder.

hatalar, hatalar.