11 mart 2020 covid-19 virüsünün türkiye'de görülmesi

Bilgi Sözlük Android Uygulamasını İndirmek için lütfen tıklayınız.
Sağlık bakanı fahrettin koca'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de wuhan virüsü olarak da bilinen covid-19 virüsünden enfekte olan ilk vaka tespit edildi. Hasta hakkında detaylı bilgi yok ancak CNN türk spikeri vakanın istanbul da olduğunu ağzından kaçırdı. Virüsten enfekte olan kişi virüsü Avrupa'dan almış.

Bu sadece tespit edilen ilk vaka. Bunun da anlamı virüsü taşıyan kişi kuluçka dönemi olan 14 günü aramızda dolaşarak geçirdi. Virüsün yayılma hızına ve etkinliğine bakacak olursak aramızda binlerce insanın virüsü taşıyor olduğu gerçeği çok açık

Öte yandan virüsün öldürme kabiliyeti 0-9 yaş arasında hiç yokken 50 yaş altı insanlarda da çok düşük bir oranda. 50 ve üstü yaş grubu daha riskli pozisyonda, özelikle 80 ve üstü yaş grubu için öldürme oranı bir hayli yüksek.
Kalabalık yerlerden kesinlikle kaçınmalı, mümkünse öyle ortamlara hiç girilmemeli.
İkinci vaka da pozitif olarak tespit edilmiş durumda. İkinci vaka ilk tespit edilen kişinin yakınlarından birisi bakanın açıklamaya göre.
Ne kadar doğrudur bilinmez, teyite muhtaç bir bilgi ancak ilk vakanın çapa da vefat ettiği söyleniyor. Ben pek ihtimal vermiyorum gerci, öyle bir şey olsaydı gizlenemezdi.
Umreden dönen bir kişide daha virüs pozitif çıktı. Böylelikle vaka sayısı 6 ya yükseldi. Umre dönüşü 20 binden fazla insan topluma karışacak. O zaman seyreyle gümbürtüyü.

Umreden dönen her kişi kendi insiyatifine bırakılmasızın derhal karantina altına alınmalı, aksi durumda alınan tüm tedbirler çöp olur.
80 yaş üstü için %14 gibi korkunç bir mortaliteye sahip virüs şeyidir. yaşa ek olarak kronik hastalıklarda gidişatı etkilemektedir. allah ülkemiz için hayırlısını versin.
Sağlık bakanının gece vakti attığı tweete göre vaka sayısı Avrupa ve Amerika dan gelenlerle birlikte 18 e yükselmiş.
Sağlık bakanının son açıklaması şu şekilde ;

Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3'ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım.

Ve farkındaysanız tüm vaka açıklamaları gece yarısı yapılıyor, ertesi gün yeni tedbirler alınıyor, aynı gece hop yeni vaka açıklamaları. Bir günde 29 yeni vakanın anlamı eğer doğru analiz yeteneğine sahipsem yarın 29 dan daha fazla tanı konulacağı yönünde. Yarın gece bu saatlerde daha çok vaka sayısına kesin gözü ile bakıyorum. Bir günde elde edilen vaka sayılarının tam olarak verilmediğini düşünüyorum.
vaka sayisinin 47 sayisina cikmasi son derece beklendik bir seydi ancak anlik sayinin bu olduguna kesinlikle inanmiyorum. oncelikle bilinmelidir ki coronavirüs testi ne kadar cok yapilirsa o denli cok vaka sayisi cikacaktir. kyk yurtlarinda karantinaya alinan kac kiside test yapildi? umreden donen ve evlerine giden insanlarin kacinda test yapildi? her seyden ote coronavirüs semptomlari gostererek hastaneye basvuran kac kiside bu testler yapildi?

son soru;

her yer kapatilirken neden avm'ler israrla kapatilmadi?
Yeni açıklamalara göre vaka sayısı 98 e yükselmiş. 89 yaşında bir vatandaşımız da yaşamını yitirmiş. Vefat eden kişinin hastalığı Çinli bir çalışanından aldığı söyleniyor.
bugun itibari ile toplam vaka sayisi 670 kisi, can kaybi sayisi yeni 5 kişi ile birlikte toplamda 9 kisi. tabi bunlar tespit edilebilen rakamlar.
aslında kendi başlığına yazmak isterdim ama bir fettulahçıya temas etmek istemem. allahsızlık virüsü bulaşabilir.

siler belkikarakter önemli. olmayınca olmuyor.
Vaka sayısı 1872 ye çıkmış, can kaybı sayısı ise 7 kişi daha yükselerek 44 olmuş.

Öte yandan bugün bir taksiye bindim ve şöförü şunları söyledi;

Az önce bir sağlıkçı bindi arabaya ve sadece bugün cerrahpaşa da 60 kişinin öldüğünü söyledi. Benim kardeşim de medipol hastanesinde yatıyor ve medipol hastanesinde her yer coronavirüs hastası dolu.

60 kişinin aynı günde bir hastanede öldüğüne inanmam, bunu sosyal medyadan saklamaları olanaksız ancak öte yandan toplamda 44 kişinin öldüğüne de kimse inandıramaz beni.
Vaka sayısı 2433 kişi, yeni can kaybı sayısı 15 kişi.

Özetle vaka sayısı toplam 2433 kişi toplam can kaybı sayısı 59 kişi.

Bugün yapılan test sayısı 5035.

Büyük bir karanlığa gidiyoruz Türkiye!
0 /