grup vitamin

grup vitamin 1990 yılında bol vitamin albümünü çıkarmıştır. grup, döneminde çok tutan yerli ve yabancı şarkıları kullanarak hicivler yapıyordu. ilk kadrosunda gökhan semiz, ufuk yıldırım, ercan saatçi, izel (izel çeliköz), sertaç demirtaş, emrah anul, selçuk aksoy ve murat uzunal bulunuyordu. bu albümden sonra murat uzunal gruptan ayrıldı ve 1992’de yangın var albümünü çıkardı. aynı yıl izel de gruptan ayrıldı.

bu ilk albümün getirdiği umulmadık başarıdan sonra grup 1991’de cezmi albümünü çıkardı. bu albümle birlikte grup içinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu grup ikiye ayrıldı. asıl vitamin gökhan semiz, selçuk aksoy, emrah anul ve sertaç demirtaş’la devam etti. aynı dönemde ercan saatçi ve ufuk yıldırım da vitamin adı ile konserler vermeye başladı. iki ekip arasında "hangisi gerçek grup vitamin" tartışmaları başladı. esasen vitamin konsepti gökhan semiz’e ait olduğu için bu işi sürdüremeyen ercan ve ufuk isimlerini uf er’e çevirdiler.

1992 yılında yandık desene albümünü, 1993 yılında üşüttük albümü izledi. bu arada inter star (başlangıçta magic box star 1, şimdi star) televizyonunda dansçı aslıhan öncü’yle birlikte, 1992-1993 arasında eğlence sırılsıklam programını yaptılar. ercan saatçi’nin ayrılmasıyla grup liderliğini üstlenen gökhan semiz, 1992 yılında ilk solo albümü olan mikrop’u çıkardı. 1993’ün sonunda sertaç demirtaş gruptan ayrıldı ve grubun eski üyesi olan murat uzunal’la bizim çocuklar albümünü çıkardı ve 1995’te aktif müzisyenliğe son verdi. şimdi mahsun kırmızıgül’le müzik şirketi ortaklığı yapmaktadır. murat uzunal ise 2002 yılında ispanaklı yumurta albümünü çıkardı.

sertaç demirtaş’ın ayrılmasıyla 3 kişi kalan grup; 1994 yılında aşkın gözyaşları albümünü çıkardı, ertesi yıl onu zeytinyağlı yaprak dolması albümü izledi. aynı yıl grubun üyesi olan selçuk aksoy, rüzgar adlı bir solo albüm yaptı. grubun 1996 yılında çıkardığı deli dolu-best of albümünden sonra gökhan semiz 2. ve son solo albümü inan ki teksin’i 1997’de yaptı. 1998 yılının başında gökhan semiz bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi ve grup 1995 yılında çıkardıkları "zeytinyağlı yaprak dolması" adlı albümde yayınladıkları ve yine söz ve müziği gökhan semiz’e ait olan istanbul’da adlı şarkıyı ona ithafen yeniden düzenledi. daha sonra grup, son albümleri olan iyi günler türkiye’yi piyasaya çıkarabildi. bu albümden sonra grup, faaliyetine son verdi.

bol vitamin (1990)
ramizem
mikrop (1992)
yandık desene (1992)
üşüttük (1993)
aşkın gözyaşları (1994)
zeytinyağlı yaprak dolması (1995)
deli dolu (best of)(1996)
iyi günler türkiye (1999)

http://tr.wikipedia.org/wiki/grup_vitamin

bu başlıktaki tüm girileri gör