ev ekonomisi

gelin kankalar biraz başka şeyler konuşalım. ev ekönömisi. malum zor günler geliyor.

evet... ekönömisi. iktisat fakültesi mezunuyum ama ekonomi diyemiyorum. bütün hayatım türk milletine ihanet etmekle geçti.. bilin bakalım ben kimim?

bunak bir hainle dalgamızı da geçtik mevzuya dönelim. bugünkü konumuz marul.

şu arkadaş


şimdi bunun yaprağını yiyorsunuz dip kısmını atıyorsunuz ya.. işte onu atmıyorsunuz. toprağa dikip suluyorsunuz ve yeniden marulunuz oluyor.https://ibb.co/CPcQS34

bir tane de değil üstelik, diktiğiniz bir maruldan 3 tane filan marulunuz oluyor. birkaç milimetrelik kısmı toprak üstünde kalacak şekilde dikin, su vermeyi ihmal etmeyin, köklenene kadar da fazla cozur cozur güneşte tutmayın. sağ taraftakiler de roka.. aynı şeyi ona da yapabilirsiniz.

bu da ıspanak. o da oluyor merak etmeyin.

https://i.hizliresim.com/DPd5kO.jpg

yumurtalı ıspanak filan deneyebilirsiniz...

yumurta di mi? herkes onu merak ediyor. onu da açıklayalım.

kendisi bir adet kumru yumurtası oluyor. bu kumru kuşları doğada yüksek kayalık yerlere yuvalarını yapıyorlar, sanırım o yüzden de balkonda duran saksı gibi şeyler onlara çok cazip geliyor.

bir tanesi de tutmuş yumurtasını benim saksıma bırakmış. normalde rüzgar gülü koyuyordum saksının üstüne bu tip ufak kazaları önlemek için. çünkü saksıların olduğu yer kumruların sandığı kadar güvenli değil. etrafta bir sürü karga var, yumurtaya yatan kumru gördüler mi hemen gelip anneyi kovalıyorlar sonra da yumurtaları yağmalıyorlar. bu resim iki gün önce çekilmişti. muhtemelen yumurtlayan kumru sonradan yaptığı hatayı anladı ve yumurtasını bırakıp gitti. ertesi gün de yumurta gitti.

bu sene havalar hala ısınmadığı için elimi ağırdan alıyordum saksıları doldurmada, o yüzden rüzgar gülünü ihmal ettim. biraz da benim hatam oldu.

bimilyoncularda topraklar satılıyor. plastik saksılar da ucuz. siz de mutlaka deneyin. toprağın tamamını ondan kullanmanıza gerek yok. saksınızı yarısına kadar evinizden çıkan çerçöple doldurabilirsiniz, salatalık kabukları, sıkılmış limonlar, çay posaları filan gibi. bir mevsim saksının dibinde kaldığı zaman onlar da toprağa dönüşüyor.. yani bir torba toprakla birden fazla saksıyı doldurmanız mümkün.. çiçek de dikin. hep midenize çalışmayın, biraz ruhunuzu da besleyin.

özeti; hainler, marullar, zor günler .. hayat devam ediyor. gözlerinizi dört açın.

türkiye'de coronavirüs sebepli ilk ölüm

türkiye'deki ölüm oranı binde 6.3'tür.

yani yılda kabaca 500 bin insan ölüyor güzel ülkemizde.

bütün haklarınızı, özgürlüklerinizi elinizden almaya hazırlanıyorlar. sadece türkiye'de değil yani tüm dünyada. ne karşılığında? hiç.

çünkü bir takım adamlar kravat giyip 30 kişi öldü dedi. kim öldü belli değil, yaşları, sağlık özgeçmişleri hayat şartları belli değil.

sınırlar hala ardında kadar açık. afganistan'dan pakistan'dan daha bilumum bok çukurundan binlerce eli silah tutacak yaşta genç memlekete doluşturulup duruyor. hapishaneler tahliye ediliyor. cehennem göstere göstere geliyor.

ama siz de haklısınız. çok korktunuz. 30 kişi öldü, kimin işlettiğini bilmediğiniz bir site size tüm dünyada 10 bin kişi öldü dedi..

var mı böyle bir hastalık? her zamanki gripleri nezleleri size korkunç hastalık diye mi pazarladılar? bilmiyorsunuz. bilemeyeceksiniz. sormanız bile mümkün olmayacak.

sizi çok sevdiğini sandığınız o kravatlı kalantorlara soru sormayı bırak yanlarına bile yaklaştırılmayacaksınız. çünkü onların ödlek bir tanrısı var. öyle soru sorulmaya filan gelemiyor.

yakında ellerinde bir şırıngayla gelecekler. "ehe ehe biz o korkunç hastalığın aşısını bulduk" diye. onu da kuzu kuzu yaptıracaksınız merak etmeyin.

çok korktunuz ve bütün haklarınızdan vazgeçtiniz. özeti bu.

ama hikaye bitmedi. daha yeni başlıyor.

zafer mutlu

aşağılık türk medyasının nadide üyelerinden

sorsan virüs goygoyuna sıkıyönetim filan ister bu pezemek.

+++
Amerika'daydım. Bir şeyler hissettim. Çünkü ben normalde grip falan olmam. 7-8 senedir hiç olmadı. Baktım, her tarafım ağrıyor, biraz tatsız. Hemen doktorumu aradım.

“Havalimanından direkt sana gelmek istiyorum” dedim. 11 Mart'ta sabah saat 7'de uçaktan indim. 11'de randevu vermişti. Gittim. Anında ilk muayeneden sonra, “Durum iyi değil. Zatürre başlangıcı var. Ateşin yüksek. Bizce corona'sın” dediler. Yatırdılar hemen.

İki gün içinde test sonucu geldi. Test negatif çıktı. Buna rağmen “Hayır, bu pozitif” dediler. Tedaviye başladılar. Nitekim yapılan ikinci testi pozitif çıktı. Bu olabiliyormuş. Aytaç Yalman'da olduğu gibi. Önce pozitif sonra negatif ya da tersi maalesef olabiliyormuş.

Çok hızlı tedavi ettiler. 12 gün kaldım. 14 gün bile kalmama gerek kalmadı. Son test negatif çıktı. Negatif çıkmasa bırakamıyorlar zaten. Sağlık Bakanlığı benim gibi tüm hastaların günlük durumunu, ateşini, kan değerlerini iyi takip ediyor.
++++

https://www.gercekgundem.com/medya/168205/unlu-medya-patronu-zafer-mutlu-koronavirusu-yendi

ee hani havalanında karantinazasyonizasyon? nerde seninle aynı uçakta gelenler? vay amk!

medyayı sikleyip siklememek bir tercih meselesidir. ben siklememeyi tercih ediyorum.

wuhan virüsü

Bu virüs, eğer söylenildiği kadar kolay bulaşıcıysa, türkiye 'de şimdiye kadar bulaşmayacağı nokta olmamalıydı. Aşağı bakıyorum iran sınırı, orta doğudan içeriye akan onca insan, batıda avrupadan gelen giden insan... ülkenin her yerinden binlerce insan girip çıkıyor. Kaldı ki virüsün, sınır komşılarımızda ortaya çıktığında bile hiç bir kısıtlma olmamıştı. Velhasıl, Öyle kapalı kutu; okyanusun ortasında kalmış bir ada ülkesi değiliz.

sağlık bakanının açıkladığı rakamlar hiç ama hiç inandırıcı gelmiyor. Bu verileri elbette " test sonuçlarına" göre aktarıyorlar ama ülkemizin insan trafiğini biliyorsunuz işte. Böyle bir ortamda virüsün yavaş yavaş yayıldığını düşünmek aşırı saçma bence.

Ayrıca az önce istanbul'da bir tane hastanede çekilmiş video izledim. Aynen bahsettiğim insan trafiğini özetler durumdaydı. 65 yaş üstü onlarca insan tıka basa bir yerde bekliyor ve bu sadece bir tanesi. İç anadoluda, doğuda şartlar kim bilir nedir.

Virüsün varlığını inkar etmiyorum lakin bir şeyleri, insanlara farklı şekilde gösterdiklerini düşünüyorum. Ya da paronayak oldum , bilemiyorum.

ekşisözlük

türkiye için yürütülen tüm psikolojik operasyonların giriş noktası. "türkiye için" derken kastım "size karşı".. öyle de okuyabilirsiniz yukarıdaki cümleyi.

burayı takip ediyorsanız orayı da takip ediyorsunuzdur.. öldük bittik, korkunç şeyler olacak, hemen devlet gelmeli, sokağa çıkanlar vurulmalı türü kuntiriler giren rumuzların profillerine gidin, bugüne kadar kaç entiri girmiş olduklarına bakın.

alıcı gözle değerlendirdiğiniz zaman çok anlamlı gelecek rakamlar göreceksiniz.

eh.. anlaşılmıştır yani bu zamana kadar kapatılmamasının nedeni..

65 yaş ve üstü insanlara sokağa çıkma yasağı getirilmesi

aslı varsa

"İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles , ülkedeki yaşlıların ve korkudan dışarı çıkamayanların evde çaresizce ölümü beklediğini de söyleyerek, “Askerlerin bazı kontrollerinde, yaşlıların evlerinde tamamen terk edildiğini gördü ve hatta bazıları yataklarında ölü bulundu” dedi."

https://www.gercekgundem.com/dunya/167655/urkuten-koronavirus-aciklamasi-yaslilari-evlerinde-olu-buluyorlar

vicdanlarınıza taşıyamayacağınız yükler bindirmeyin. apartmanınızda yaşlı insanlar varsa kapılarını çalın, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun.

wuhan virüsü

"The Johns Hopkins Center for Health Security in partnership with the World Economic Forum and the Bill and Melinda Gates Foundation hosted Event 201, a high-level pandemic exercise on October 18, 2019, in New York, NY."

http://www.centerforhealthsecurity.org/event201/

johns hopkins health security, world economic forum ve insanlardan tiksinen bill gates kardeşimiz tarafından düzenlenen bir pandemi simülasyonu, event 201.

uzun uzun teori kasmaya gerek yok. ne olduğu kabak gibi ortada zaten

virüs paniğinin ilk pazarlama yüzlerinden tom hanks beyin insta paylaşımı

https://www.instagram.com/p/B92X8mjh159/


Hey folks. Good News: One week after testing Positive, in self-isolation, the symptoms are much the same. No fever but the blahs. Folding the laundry and doing the dishes leads to a nap on the couch. Bad news: My wife @ritawilson has won 6 straight hands of Gin Rummy and leads by 201 points. But I have learned not to spread my Vegemite so thick. I travelled here with a typewriter, one I used to love. We are all in this together. Flatten the curve. Hanx

bir hafta önce pozitif çıkmış ama işte sirkedir, kefirdir, kolonyalı mendildir atlatmış ufak tefek şeyler kalmış. vakit geçsin diye hanımıyla gin rummy oynoorlarmış. hanımı 201 puan fark atmış. avustralya'ya gelirken yanına da bir zamanlar çok sevdiği corona marka daktilosunu da almış. vay ameka!

bu kadar rastlantı filan.. bilemiyorum..

yani yapmayın demiyorum palavracı kardeşlerim ama eşeğin örekesine de su kaçırmayın.

65 yaş ve üstü insanlara sokağa çıkma yasağı getirilmesi

dayatılan anlatıya göre yaşlıların sağlığını koruması gereken bir düzenleme yaşlılardan nefret edilmesine yol açıyor bilmem farkında mısınız?

"yaşlılar hastalığın nedeni değil, en yüksek olasılıkla hastalıktan etkilenmesi beklenen grup."

tiktok gençliğinin yukarıdaki cümleyi anlayabileceğini düşünüyor musunuz?

ben size başka bir yol önereyim, bir sorun yaşıyoruz, sorunu yaşatanlar bizi yıllardır analiz ediyor, hangi durumlar karşısında hangi davranışları geliştireceğimizi biliyor. bütün planları da sizin sizden beklenen davranışları sergilemeniz üzerine kurulu. kurgulanan planda bizim davranışlarımız esas alınmışsa o zaman yapacağınız şey nefsimizi her şeyin önüne koyduğumuz sıradan insani tepkilerimizi vermemektir. belki de hayatınız boyunca baskıladığınız daha derindeki duygularınızla davranın. fedakarlıkla, cesaretle. inan bunu beklemiyorlar.. yani ortalamanın bu olmasını beklemiyorlar.

bir yıpratma savaşının içindeyiz. bu iş zaman alacak. siz geri adım attıkça onlar bir adım ileri atacak. sizi köşeye sıkıştırıp her şeyi kabul eder hale getirecekler işin sonunda.

bu aşamada ne yapabilirsiniz? mesela soru sorun.. ama çalışmadıkları yerden..

sorun.. varsa bir cevapları söylesinler
(bkz:pcr)

medya

ak dedikleri kara, kara dedikleri aktır.

ayrıca kırmızı dosya yeşil dosyadır.tüm dünyada tek elden kontrol edilen bir yalan makinesine inandığınız sürece güvende olabilir misiniz?... mümkün değil.

5g

aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm. dikkatle.


bir noktayı düzeltmek isterim. 34:40'da gösterilen çizim tırnak içinde bir "virüs" çizimi diye biliniyor, ama aslında resimdeki şey virüs değil bakteriyofaj. bakteriyofaj düşmanınızdır diyemem, hatta bakış açınıza göre dostunuz olduğunu bile düşünebilirsiniz. dünyamızda çarpıtılan binlerce bilgiden birisi.

bence izleyin.

özgürlükleriniz de en az sağlığınız kadar önemlidir. unutmayınız. panik yapmayınız.

semt pazarı

Kapatılması yönünde yine bir latest yok, sadece temel gıda ve temizlik ürünleri haricinde, zaruri ihtiyac olmayan kıyafet, çanta, oyuncak türü şeylerin satılmasına geçici engel getirildi. Tezgahların arasıda minimum 3 er metre olacak.

fransa

Wuhan virüsünden en çok etkilenen ülkelerden. Bugün salgın sebepli can kaybı sayısı 365 kişi. Toplamda ise can kaybı sayısı 1969 kişi. Vaka sayısı ise 29.155 kişi.

wuhan virüsü

Güncel veriler şu şekilde ;

Toplam vaka sayısı 492.443 kişi.

Toplam can kaybı sayısı 22.180 kişi.

Toplam iyileşen kişi sayısı 119.732 kişi.

Özetle dünya genelinde neredeyse yarım milyon kişi hasta ve bu sayı sadece tespit edilebilen. Tespit edilemeyen sayının tespit edilenin en az on katı olduğunu düşünmek için fazlası ile sebebimiz mevcut. Bakalım dünya bu krizden ne şekilde çıkacak.