enflasyon

son zamanlarda du$u$e gecmi$ bela.tabi bu du$u$lerin bizim cebimize yansimasi biraz zaman gerektiricek.enflasyon du$ecek, bu du$u$ ureticiye yansiyacak, uretici bu du$u$u urettigi mallarin fiyatina yansitarak perakendciye satacak, perakendeci vicdanina kalmi$ bir $ekilde bu du$u$u sattigi mallara yansitacak ve bu $ekilde bizim cebimize bir nebze yansiyacak..bunlar da kisa vadede olacak $eyler degil..ote yandan enflasyon du$ecek fakat bu du$u$ henuz bizim cebimize yansimadan bilmemne vergisi hukumet tarafindan arrtirilacak, enflasyonun du$mesi verginin cikmasi ile notralize edilecek gene olan bize olacak..ne anladik biz bu i$ten bir turlu cozemedim..enflasyon du$uyor fakat benzine, tekel maddelerine ve daha pek cok $eye zaman yapiliyor...
borsa enflasyonun du$mesine endeksli olarak artiyor, borsanin artmasi dolari du$uruyor, bu seferde merkez bankasi dolar daha fazla du$mesin ki ihracatci abilerimiz kur farkindan oturu zarar gormesin diye piyasadan bilmemkacmilyar dolar satin aliyor..dolar gene artiyor, dolar artinca millet borsadan parasini cekip dolara yatiriyor, borsada i$lem hacmi du$uyor dolayisi ile borsa da du$uyor, ama sozum ona enflasyon iniyor ve biz rahat bir nefes almak icin geri sayim yapiyoruz..bana pek de inandirici gelmiyor acikcasi..umarim yapilan resmi aciklamalar dogrudur ve insanlar bir $ekilde rahat nefes alir da ben de burada yazdiklarimdan oturu utanirim, rezil olurum, yerin dibine batarim..ben kesinlikle raziyim.
makro ekonominin temel konularyndan biri olup,hukumetin para miktaryny artyrmasyyla fiyatlarda gorulen yukselme.philips teoremine gore issizlik artarsa enflasyon duser,eee ne isime yarady simdi bu teorem
bundan cok degil, 5 sene oncesine kadar karikaturistler tarafindan canavar $eklinde cizilir ve kompozisyonlar da bunun uzerine kurulurdu.artik bir fino kopegi boyutlarinda cizilir olmu$ enflasyon canavari.kisacasi $aka bir yana, yenilmi$ durumdadir enflasyon denilen zibidi.
enflasyonun düşmesi fiyatların düşmesi, insanların alım gücünün artması, gelirlerin yükselmesi demek değildir. enflasyonun düşmesi, fiyatların daha az artması, insanların alım güclerinin daha az azalması ve bunun sonucunda istikrar ve refah demektir.
enflasyonun düşmesi fiyatların düşmesi değil, fiyatların yükselişinin azalmasıdır.fiyatların düşmesi deflasyondur.
ekonomistlerin çokca kafa yorduğu terimlerden biridir. en basit haliyle; "yurt içinde arz edilen mal ve hizmetlerin" fiyatlarının atmasıdır.(ithal edilen veya yurt içinde üretilen her türlü mal ve hizmetler, ilgili kurumun belirlediği "ihtiyaç sepeti"ne göre ağırlık nitelenerek yüzde cinsinden bir oran açıklanır. örneğin; bu sepette ekmek her daim %100 etken iken, ev hayvanı bakımı için gergedanlara %0,001 ve hatta %0 etki oranı verilir)

bir çok sebebi olabilir ama her zaman temelde arz-talep ile ilintili bir değerdir. yani üretilen mal ve hizmetler talebi karşılayacak kadar yada belli bir fiyat aralığında ikame edilebilecek kadar kadar yeterliyse fiyatlar artmaz. ancak;
-aşırı ihracat,
-dış girdili ürünlerde hammadde ve aramal sağlayıcılarından kaynaklanan "dış kaynaklı enflasyon" (ulusal paranın değer kaybetmesi yada üretime kaynak teşkil eden dış etkenlerin içinde bulunduğu arz talep dengesizlikleri),
-verimlilikteki düşük artış yada düşüş,
-savaş, terör, afet, sabotaj gibi marjinal durumlar,
gibi bir çok sebebi olabilir.

gelişmiş ekonomilerin mücadele ettiği ve baski altinda tuttuğu temel konulardan olduğu gibi, az gelişmiş ülkelerin ekonomiyi canlandirmak için sikca basvurdugu, sonradan traktöre hakim olamayip tarlaya daldigi enstrümandir.

önemli not: "üretilen mal ve hizmetlerin, talebi karşılayamamasindan ötürü doğan fiyat artisini" aklinizda tutun. sebep, sonuç ve gözlemlere girersek bu entry hiç bitmez. torunlarim bile editlemek zorunda kalirlar.

edit: güncel ve önemli bir etken olarak iklimi eklemeliyim. okuduğunuz ekonomi kitapları çok eski. iklim başlı başına bir enflasyon sebebi oldu artık. bu kış yaşadığımız kuraklığın enflasyona etkilerini ramazan sonrası düşmeyen hatta göreceli olarak yükselen gıda sektörü enflasyonuyla yaşayacağız. türkiyenin 14 milyon ton bugday stogu kalacak bu yilin sonunda. umarim yagisli ve bereketli bir kis geciririz.
haziran ayinda ongorulenden du$uk cikmi$.

hep boyle soyleniyor son senelerde lakin ben ne zaman di$ari ciksam bir oncekinden daha cok masraf ediyorum.enflasyon bir bana mi du$muyor bu memlekette bilemedim.ya da resmi kurumlar bile bizleri kandiriyor bir $ekilde.
yeni rakamlar tamamen copy paste halinde $u $ekilde;

türkiye istatistik kurumu (tüik), eylül ayında tüketici fiyatları endeksinin (tüfe) yüzde 0.75, üretici fiyatları endeksinin (üfe) de yüzde 1.55 oranında yükseldiğini açıkladı. tüfe’de piyasa beklentisi yüzde 0.6, üfe’de ise yüzde 1.19 artış olacağı yönündeydi.

gelen verilerle böylece yılın ilk dokuz ayında, tüfe’de yüzde 4.53, üfe’de yüzde 9.72 oranında artış gerçekleşti.

eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 6, üretici fiyatlarında yüzde 10,03 düzeyinde oldu.

ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış, yüzde 2.78 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda görüldü.

eylül ayında endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 1.92, eğitimde yüzde 1.79, lokanta ve otellerde yüzde 1.10, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.99, ev eşyasında yüzde 0.92, konutta yüzde 0.63, eğlence ve kültürde yüzde 0.43, haberleşmede yüzde 0.18, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.11, sağlıkta yüzde 0.03 artış görüldü.

buna karşın, fiyatlar giyim ve ayakkabıda yüzde 3.24 düşüş gösterdi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18888626.asp