covid-19 salgınının var olduğuna inanmamak

insanlar istedikleri olaylara istedikleri bilgilere inanirlar yahut inanmazlar. bu tamamen kendi kisisel tercihleri, kendi düsünceleri ile doğru orantilidir.

ancak kimi seyler vardir ki tartismaya acik degildir. oksijenin yanici oldugu, hidrojenin öldürücü oldugu, ispanyol gribinin kisa zamanda yüzbinlerce insani öldürdüğü ve covid-19 virüsünün cok yaygin bir hastalik oldugu gibi.

dünyayi yoneten insanlar kimi zaman korku pompalarlar, kaoslar yaratirlar ve bunlari kendi menfaatleri icin yaparlar evet. ancak bunlar birer senaryodur ve bu senaryolarin sonucunda gercekten insanlar ölmezler. korkarlar ama ölmezler. telaşa düşerler, panik yaparlar ama ölmezler. eger ölüyorlarsa durum gercek ve ciddidir.

misal kaos pompalamakla bir ülkede profösörler ölmez, devlet adamları ölmez, sporcular ölmez. korku pompalanmasinin sonucunda sadece korkarsiniz, ölmezsiniz. korku filmleri gibi, korkarsin ama ölmezsin. ertesi gun de zaten bir sey kalmaz bile aklinda.

covid-19 öyle bir sey degil. bu virüs öldürüyor, hem de cok öldürüyor. bulas hizi inanilmaz, tek kisi 30 dan fazla kisiyi enfekte edebiliyor ve bunun icin bu kisilerle fiziksel temasta bulunmasina dahi gerek yok, ayni ortamda bulunmasi yeterli. hatta öyle ki hasta kisinin gectigi yoldan kisa bir sure gececek olursaniz, yahut onun dokundugu yere belirli süreler icerisinde dokunacak olursaniz enfekte olabiliyorsunuz. yas buyukse veya kronik bir rahatsizlik varsa gecmis olsun, cenazenize dahi bir kac kisi ancak katilabilecek ve yuksek ihtimalle bedeniniz tabutla birlikte gomulecek.

kaos teorilerine inanmaya devam, sıkıntı yok. asil sikinti bu teorilere inanirken gercekten yapilmasi gereken seyleri, yani her türlü tedbirleri elden birakmamak.

özetle sevgili okur, bu dönemde özel zevklerden fedakarlik edin. kadikoy'e kitap almaya gitmeyin, d&r'a kulaklik almaya gitmeyin, bi zahmet kirin dizinizi evinizde oturun. neredeyse istediginiz tum kitaplar pdf formatinda internette zaten var, izlemek istediginiz tum film ve diziler yine internette mevcut. sokaga cikma yasagi ilan edilsin diye kendimizi yirttigimiz su gunlerde sokaga gonullu cikanlardan olmayin. size bir sey olmasa bile buyuklerinize olur, ailenize olur.

sevdiklerinizin katili olmayin.
virüsün kendisinden çok propagandasının kol gezdiği bir durum var ortada. evet bir virüs var, öldürüyor da bulaşıyor da, ama 144p şeklinde çekilmiş dünyanın öteki ucundan ölüm görüntüleri her gün tvde. yalan olduğunu biliyorsun ama söyleyince koca tv yalan mı söyleyecek oluyor.