1 mayıs işçi bayramı

ilk kez 1856'da avustralya'nın melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için melbourne üniversitesi'nden parlamento evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 mayıs 1886'da amerika işçi sendikaları konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. luizvil'de (kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. o dönemde luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. işçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte ulusal park'a girdi. her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı .

bu gösteriler 1 mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 mayıs'ta kanlı haymarket olayı'na yol açtı.

uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 temmuz-21 temmuz 1889'da toplanan ikinci enternasyonal'de fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 mayıs gününün tüm dünyada "birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. günümüzde sosyalist ülkelerde (çin halk cumhuriyeti, kore demokratik halk cumhuriyeti, vietnam, laos, küba, venezuela, nepal, bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

wiki'den

1 mayıs 2016 istanbul 'da işçi sendikaları bakırköy halk pazarinda kutlama kararı aldı.
ankara'da kolej meydanında.

istanbul 'da kapanacak yollar:
şişli mecidiyeköy ortaklar kavşağından taksim istikametine kapatılacak, trafik akımı ortaklar caddesinden esentepe istikametine yönlendirilecek.

-şişli bomonti tüneli dolmabahçe istikametine kapatılacak, trafik akımı akar caddesinden çağlayan ve piyale paşa bulvarına yönlendirilecek.

-şişli kuştepe kavşağından, geçit sokak istikametine gitmek isteyen akım, kuştepe kavşağından kapatılacak trafik çağlayan istikametine yönlendirilecektir. çağlayan hürriyettepe kavşağından şişli istikametine gitmek isteyen akım hürriyettepe kavşağından darülaceze caddesi istikametine yönlendirilecek.

-akar caddesi istikametinden hürriyettepe kavşağına gelen akım, hürriyettepe kavşağından çağlayan istikametine yönlendirilecektir.

-darülaceze istikametinden okmeydanı istikametine gitmek isteyen akım okmeydanı kavşağından kapatılacak odese bulvarına yönlendirilecektir.

-piyalepaşa bulvarından gelen akım okmeydanı istikametine kapatılacak, sadabat viyadüğü istikametine yönlendirilecektir.

-piyalepaşa bulvarından dolapdere istikametine gelen akım dolapdere kavşağından taksim yedikuyular istikametine kapatılacak, trafik dolapdere kavşağından piyalepaşa bulvarı'na geri yönlendirilecektir.

-kadırgalar caddesi taksim ve küçük çiftlik caddesi istikametine kapatılacak trafik akımı bomonti tünel istikametine yönlendirilecek.

-barbaros bulvarı beşiktaş istikametine balmumcu kavşağından kapatılacak, balmumcu kavşağından levent sarıyer istikametine yönlendirilecek.

-boğaziçi köprüsü kuzey istikametinden geliş (sait çiftçi) beşiktaş ortaköy ayrımından kapatılacak, haliç istikametine yönlendirilecek.

-ihtiyaç halinde e-5 kuzey yol mecidiyeköy ayrımı kapatılacak, alternatif çağlayan haliç istikametine yönlendirilecektir.

-e-5 güney yol mecidiyeköy ayrımı ihtiyaç halinde kapatılacak, trafik akımı zincirlikuyu levent istikametine verilecektir.

-kasımpaşa tuz ambarı ışıklardan şişhane tarlabaşı bulvarı istikametine kapatılacak, trafik tuz ambarı ışıklardan hasköy istikametine yönlendirilecektir.

-unkapanı köprüsü'nden taksim istikametine giden akım köprüye girmeden ragıp gümüş pala ve abdülezelpaşa caddesi'ne yönlendirilecektir.

-sirkeci'den galata köprüsü karaköy istikametine gelmek isteyen akım kapatılacak ragıp gümüş pala caddesi'ne yönlendirilecektir.

-ortaköy'den çırağan caddesi beşiktaş istikametine gitmek isteyen akım, ortaköy'den kapatılacak dereboyu caddesi ve bebek istikametine yönlendirilecektir.

-beşiktaş eski yıldız caddesi, barbaros bulvarı, ara sokaklardan çıkan akım balmumcu kavşağı zincirlikuyu istikametine yönlendirilecek.

-nişantaşı kavşağı rumeli caddesi istikametine kapatılacak, nişantaşı kavşağından fulya istikametine yönlendirilecek.

-teşvikiye hüsrev gerede caddesi istikameti kapatılacak, nişantaşı kavşağı istikametine yönlendirilecek.

-ıhlamur kavşağından şair nedim caddesi istikametine kapatılacak, ıhlamur kavşağından fulya istikametine yönlendirilecek.